تاریخ انتشار: 1395/04/22 12:54صفحه اصلی بین المللی

واکنش تازۀ روسیه به اقدامات ناتو

واکنش تازۀ روسیه به اقدامات ناتو

بین الملل > اروپا - ایرنا نوشت: روسیه در ادامه واکنش به نتایج نشست سران 28 کشور عضو ناتو در ورشو پایتخت لهستان، اعلام کرد: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و برخی اعضای آن نقش مخربی در ایجاد بحران ها و حفظ کانون های تنش در مناطق مختلف جهان دارند.

سران کشورهای عضو ناتو در نشست دو روزه خود که شنبه هفته جاری پایان یافت، تصمیم گرفتند چهار گردان جدید از نیروهای این پیمان در لهستان (شرق اروپا)، لتونی و استونی هم مرز روسیه و همچنین لیتوانی سه جمهوری بالتیکی شوروی سابق مستقر کنند که سبب واکنش های مسکو شده است.

در بیانیه ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه که امروز (سه شنبه) منتشر شده، آمده است: ناتو در ارزیابی تهدیدهای موجود واقع بینانه عمل نمی کند و مخاطره های عینی را نادیده می گیرد.

در ادامه بیانیه آمده است: روسیه تصمیم های گرفته شده در نشست ورشو را به دقت ارزیابی می کند، ولی بررسی های اولیه نشان می دهد ناتو همچنان در شرایط تخیلی بسر می برد و با وجود اعلام دفاع از صلح و ثبات اروپایی و هم افزایی تمامی بازیگران بین المللی برای مقابله با تهدیدهای واقعی، تلاش ها را علیه تهدیدهای تخیلی از شرق متمرکز کرده است.

زاخارووا تاکید کرده است: نبود موازنه در تقویت جناح های ناتو در شرایطی که تهدیدهای بی سابقه تروریستی از سوی جنوب متوجه کشورهای اروپایی می باشد، نشانه دوری از واقعیت های موجود و نیازهای واقعی برای دفاع و تامین امنیت کشورهای عضو این پیمان است.

وی در بیانیه خود نوشته است: تلاش های ناتو برای سیاهنمایی روسیه با هدف توجیه گسترش ساختار نظامی خود و انحراف توجه ها از نقش مخرب این پیمان و برخی اعضای آن در شکل گیری بحران ها و حفظ کانون های تنش در مناطق مختلف جهان، ابعاد بسیار گسترده ای یافته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پایان با هشدار به واشنگتن و ناتو برای بر هم زدن توازن قوا در اروپا، تاکید کرده است که چنین اقدام هایی بویژه استقرار سامانه پدافند موشکی آمریکا، پیامدهای امنیتی در منطقه خواهد داشت.

روسیه در موضع گیری اولیه خود نیز تاکید کرده بود که پیمان آتلانتیک شمالی آگاهانه و عامدانه پیامدهای منفی و ریسک های درازمدت اقدام های خود را بر کل نظام امنیت اروپا نادیده می گیرد.

روسیه ضمن اعلام انجام تدابیر لازم برای حفظ موازنه کنونی قوا و رفع تهدیدهای نظامی غرب، افزود: پاسخ مناسب از سوی مسکو حتمی و تمامی اقدام های ناتو با دقت زیر نظر است و همچنین براساس تاکیدهای قبلی تدابیر لازم در قبال رویکردهای این پیمان بکار گرفته خواهد شد.

الکساندر گروشکو نماینده دائمی روسیه در ناتو نیز پیش از نشست ورشو اعلام کرد، تدابیر نظامی مسکو در مقابل اقدام های ناتو در شرق اروپا، این واقعیت را روشن خواهد کرد که امنیت کشورهای میزبان این پیمان مختل می شود.

ناتو از سال 2014 با وجود هشدارهای مکرر مسکو حاضر نشده از ادامه راهبرد گسترش نفوذ نظامی خود به نزدیک روسیه و حتی هم مرز این کشور عقب نشینی کند.

هم اکنون نیروهای غربی در قالب ناتو و آمریکا به صورت موقت یا همیشگی در لهستان، رومانی و جمهوری چک (شرق اروپا) لتونی، استونی، مولداوی و گرجستان پنج جمهوری شوروی سابق نزدیک خاک روسیه یا هم مرز این کشور حضور دارند.

ناتو اعلام کرده است که تصمیم استقرار چهار گردان جدید در لهستان و سه جمهوری بالتیکی نیروهای جدید در شرق اروپا پس از ارزیابی و تجزیه و تحلیل شرایط کنونی گرفته شده است و در صورت نیاز حتی تقویت خواهند شد.

52261


  کلید واژه ها:

روسیه

،

ناتو

،

تازۀ

،

اقدامات

،

ایرنا

،

ادامه

،

واکنش

،

نتایج

،

نشست

،

سران

،
 صفحه نخست
 خبر آنلاین
مطالب مرتبط: