تاریخ انتشار: 1395/04/26 13:8صفحه اصلی بین المللی

تماس تلفنی امیر قطر با اردوغان

تماس تلفنی امیر قطر با اردوغان

بین الملل > خاورمیانه - ایرنا نوشت: امیر قطر امروز (شنبه) در تماسی تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه ٬ضمن محکوم کردن کودتای نافرجام این کشور٬ از اقدام های دولت برای حفظ ثبات این کشور حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر، وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای خبر تماس تلفنی تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را اعلام کرد و افزود: دولت قطر کودتای نافرجام نظامی، هرج و مرج و نقض مشروعیت قانون اساسی در جمهوری ترکیه را محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، امیر قطر همچنین پیروزی دولت ترکیه در سرکوب توطئه کودتا را به اردوغان تبریک گفت و با ملت و دولت این کشور ابراز همبستگی کرد.

بسیاری از دیگر کشورهای عربی هنوز به صورت علنی درباره این کودتای نافرجام اظهار نظر نکرده اند، اما برخی از این کشورها از شهروندان خود در ترکیه خواسته اند از تردد در فضاهای عمومی اجتناب کنند و با مراکز دیپلماتیک کشورشان در ارتباط باشند.

ترکیه در ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) به منظور تقویت مناسبات دفاعی با این کشور حاشیه خلیج فارس ٬یک پایگاه نظامی در قطر ایجاد کرد.

قطر که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه خاورمیانه را در خود جای داده است. این پایگاه به نام العبید میزبان حدود 10 هزار نظامی آمریکایی است.

دولت ترکیه اعلام کرده که کودتای سحرگاه شنبه گروهی از نظامیان به شکست انجامیده و کنترل کشورش را در دست دارد.
تاکنون حدود 90 نفر در جریان این تحولات کشته و بیش از یک هزار نفر زخمی شده اند.

52261


  کلید واژه ها:

امیر

،

تلفنی

،

ایرنا

،

امروز

،

شنبه

،

تماسی

،

رئیس

،

جمهوری

،

ترکیه

،

محکوم

،
 صفحه نخست
 خبر آنلاین
مطالب مرتبط: