تاریخ انتشار: 1395/08/11 9:44صفحه اصلی پزشکی و سلامت

غربالگری موجب تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌شود

غربالگری موجب تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌شود

سلامت نیوز:رئیس انجمن رادیولوژی ایران با بیان اینکه غربالگری سینه از طریق سونوگرافی و ماموگرافی انجام می‌شود، گفت: غربالگری به تشخیص به موقع کمک می‌کند به گونه‌ای که می‌توان تومور را قبل از اینکه بدخیم شود با حفظ بافت سینه از بدن خارج کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، جلال جلال شکوهی با توجه به فرارسیدن روز جهانی رادیولوژی (17 آبان)، اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی «درمان سرطان پستان» است. رادیولوژیست ها می توانند با غربالگری دقیق سینه تومور را تشخیص و برای درمان به موقع بیمار را به مراکز درمانی مربوطه ارجاع دهند.

وی با بیان اینکه غربالگری سینه از طریق سونوگرافی و ماموگرافی انجام می شود، افزود: غربالگری به تشخیص به موقع تومور کمک می‌کند به گونه‌ای که می توان تومور را قبل از اینکه بزرگ و بدخیم شود با حفظ بافت سینه از بدن خارج کرد.

جلال شکوهی یادآور شد: برای تشخیص به موقع و پیشگیری از سرطان سینه به زنان بالای 35 سال توصیه می شود هر 2 سال یکبار غربالگری انجام دهند.

رئیس انجمن رادیولوژی با بیان اینکه روش غرلباگری باید توسط رادیولوژیست تشخیص داده شود، خاطرنشان کرد: سونوگرافی دارای اشعه غیر یونیزه است برای همین هیچ ضرری برای افراد ندارد اما ماموگرافی مضراتی را به همراه دارد به همین دلیل این روش برای زنان زیر 35 انجام نمی‌شود.

انتها


  کلید واژه ها:

تشخیص

،

غربالگری

،

سینه

،

موجب

،

زودهنگام

،

سرطان

،

رئیس

،

انجمن

،

رادیولوژی

،

ایران

،
 صفحه نخست
 سلامت نیوز
مطالب مرتبط: